Gerçek Kişi Olarak İhaleye Katılması

Merhabalar, 4734 sayılı kanun kapsamında çıkan ihalelere katılmak istiyorum. İnşaat mühendisiyim, 5 yıllık deneyimim var, inşaat mühendisleri odasına da kaydım var.

Sorum: deneme amaçlı ihale indiriyorum. indirdiğim bir doküman içerisinde idare şartname madde 7’de “b) Teklif vermeye yetkili olduğunu gösteren imza beyannamesi veya imza sirküleri;

1) Gerçek kişi olması halinde, noter tasdikli imza beyannamesi,

2) Tüzel kişi olması halinde, ilgisine…” denilmektedir.

sorum: ben şahsim olarak Gerçek kişi miyim? yoksa şahıs firması gibi bir gerçek kişilikli firmamı açmam gerekiyor.

soruyu başka bir tarzdan soracak olursam ben direk olarak diplomam + teklişf mektubum + geçici teminat mektubum + ekap kaydım + gerekli evraklarla ihaleye katılabilir miyim?

(herhangi bir firma kurmadan direk şahıs olarak) (cevap evet iste hakedişler de faturayı nasıl kesecem)   site içerisinde daha önce konuları inceledim genelde “7.2.1. İş ortaklığının her bir ortağı tarafından 7.1. maddesinin (a) ve (b) bentlerinde yer alan belgelerin ayrı ayrı sunulması zorunludur. İş ortaklığının tüzel kişi ortağı tarafından, iş deneyimini göstermek üzere sunulan belgenin tüzel kişiliğin yarısından fazla hissesine/en az % 51 hissesine sahip ortağına ait olması halinde bu ortak (h) ve (ı) bendindeki belgeyi de sunmak zorundadır.” gibi cevap veriliyor ancak dediğim gibi ben ortaklık veya tüzel kişilik demiyorum.

direk şuandaki halimle diplomam ve ihale istediği evraklarla katılabilir miyim. şimdiden teşekkür ediyorum. iyi çalışmalar.

Öğrenci Soruldu üzerinde 19 Eylül 2019 Kanun ve Yönetmelikler.
Yorum Ekle
4 Cevap(lar)

Öncelikle selamlar,

şahıslar gerçek kişilerdir. (Şahıs olduğunuz için imza beyannameniz olur.) Yani siz şahıs firması açtığınızda gerçek kişi olursunuz.

Yani şahıs firması açmak zorundasınız.

 

şirketler ise tüzel kişileri içerir. (Şirket olduğu için imza sürküsü olur.)

 

Ordinaryüs üzerinde 20 Eylül 2019 cevapladı.
Yorum Ekle

aynen hocam açtığınız şirket şahıs firması olur

Örnek veriyorum : durumas61 olsun adınız.

gittiniz şahıs firması açtınız şirketinizin adı “durumas61 inşaat” olsun. Bu şahıs firmasıdır.  Burada gerçek kişi oluyorsunuz.

 

Ancak “durumas61 inşaat tic. ltd. şti. ” olarak şirket açarsanız burada tüzel kişi olursunuz. (buraya dikkat ltd. şti. olarak açarsanız tüzel oluyorsunuz.)

Ordinaryüs üzerinde 23 Eylül 2019 cevapladı.
Yorum Ekle

Teşekkür ederim basit bir soru ama kafam takılmıştı.

o zaman özet olarak bizler firma açana kadar şahısız. Firma açtıktan sonra Gerçek kişi oluyoruz. Sonuç şahıs firması da olsa firma kurulması gerekiyor.

Teşekkür Ederim.

Öğrenci üzerinde 20 Eylül 2019 cevapladı.
Yorum Ekle

Anladım. çok teşekkür ederim.

 

Öğrenci üzerinde 23 Eylül 2019 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Bu cevabı göndererek, kullanım koşulları ve gizlilik kurallarını kabul etmiş olursunuz privacy policy and terms of service.