Beton Nedir?

Cevaplandırıldı

Beton Nedir?  Beton Kürü Nasıl Yapılır?

Ordinaryüs Soruldu üzerinde 15 Mart 2019 İnşaat Mühendisliği.
Yorum Ekle
1 Cevap(lar)
En iyi cevap

Beton Nedir?

Modern yapı sanayinde yüzyıldan beri kullanılan ve önümüzdeki yıllarda da yine kullanılacak olan beton, çok kullanılışlı bir yapı malzemesidir. Günümüzde betonarme yapılar dayanıklı, uzun servis ömürlü ve servis ömrü boyunca düşük maliyetli olacak şekilde tasarlanmaktadır.

Bileşenlerinin kolay bir şekilde temin edilmesinin yanı sıra, beton herhangi bir miktarda formüle edilebilir ve istenilen şekilde veya konfigürasyonda üretilebilir. Sofistike (aşırı karmaşık) ekipmanların yanı sıra çok basit ekipmanlarla da fabrika koşulları altında veya kullanılacağı erde, sahada üretimi de mümkündür. Taze beton taşınabilir ve sertleşmesi için gereken zaman ayarlanabilir.

Betonun önemli bir özelliği, içinde gömülü olan donatı için koruyucu bir çevre oluşturulmasıdır. Böylece karışım oranları doru tespit edilmiş, uygun şekilde yerleştirilmiş, sıkıştırılmış ve kür edilmiş donatılı beton oldukça dayanıklı olup değişik servis koşullarında tatmin edici bir performans gösterir.

Beton malzemelerinin belirli özellikleri, beton yapıların servis ömürleri süresindeki performanslarını etkiler. Malzeme özelliklerinden kaynaklanan bozulmalar servis koşullarıyla ilgilidir.

Betonun kırılgan bir malzeme olması diğer kusurları doğurur. Beton, basınca dayanıklı olmasına karşılık çekmeye karşı zayıftır. Normal servis koşulları altında rutubet kaybı nedeniyle büzülürken yük altında da sünebilir. Bununla birlikte betonun yapısal dayanıklılığını azaltabilecek bazı özellikleri, uygun bir tasarım ve imalat yöntemleri ile kontrol altına alınabilir. Betonarme yapılarda görülmekte olan yapısal tahribat, beton ve bulunduğu çevre iklimi arasındaki ilişkiden kaynaklanmaktadır. Farklı ve karmaşık bir doğası olan çevresel etkileşim kötü işçilik, yetersiz yapısal tasarım, imalat ve malzeme kusurları ile birleştiğinde, yapı servis ömrü boyunca ciddi seviye de bakım ve onarım gerektirebilir.

Yapıların düzenli muayenesi şarttır, bunun sadece görsel muayene ile sınırlı kalmaması her zaman tercih edilmelidir. Böylece koruyucu bakım hasar başlamadan yapılabilir ve bu çalışma daha ucuz ve basit olur. Bu yüzden betonun dayanıklılığını etkileyen faktörlerin çok iyi anlaşılması hayati önem taşır ve uygulamanın tatmin edici olması ile yapının servis ömrü içindeki performansı artar.

 

Kür Nedir?

Beton kalitesini etkileyen önemli faktörlerden biride betonun kür edilmesidir. Esasen betonu kür etmek, kritik erken dönemde çimento hidratasyonu için gerekli rutubetin ortamda bulunmasını sağlamak demektir. Bu ya betonun su kaybını engellemek veya yüzeye ilave su vermekle sağlanır.

Çimentonun hidrate olması için gereken su, yüzey buharlaşması nedeniyle kaybolacağı için, kür gereklidir. Betonun yüzeyden kaybedeceği su geri verilmediği takdirde, bu kayıp, istenmeyen plastik deformasyonlara ve çatlaklara yol açacaktır.

Doğru kür metodu taze betonu özelliklerini optimize etmesi bakımından basınç dayanımı ve dayanıklılığını kaçınılmaz bir gereğidir. İdeal kür arzu edilen dayanımı elde edilene kadar sürdürülen kürdür.

 

Kaynak 1 : https://www.medeniyetmuhendisleri.com/index.php?topic=2093.0

Kaynak 2: https://www.medeniyetmuhendisleri.com/index.php?topic=2092.0  

Ordinaryüs üzerinde 15 Mart 2019 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Bu cevabı göndererek, kullanım koşulları ve gizlilik kurallarını kabul etmiş olursunuz privacy policy and terms of service.